25 LT
ANASAYFA,  FİLM&BELGESEL,  GÜNCEL

25 LT su kullanarak bir gününü geçirebilir misin?

Bir konuya dikkatini çekmek istiyorum sevgili okuyan. Bir düşün; ”Bir günümü sadece 25 LT su kullanarak geçirebilir miyim?” diye. Benim dün bütün gün bu soruyu kendime sormaya vaktim oldu çünkü yaşadığımız semtte sular kesikti. Her hangi bir şeyin değerini yokluğunda anlıyor olmamız ne kadar üzücü bir durum. Akşam yemeğimizi yedik ve bulaşıkları yıkayamadık, çay içmek istedik ama damacanada ki son kalan yarım litre suyu da pilav yaparken kullanmıştım, ellerimizi ıslak mendille temizledik. Sadece bir gün suyu hayatımızdan çıkardığımızda yaşam konforumuzun ne kadar düştüğünü anlatmak için sana bir sürü daha örnek sayabilirim. Suyun varlığında hunharca açtığımız musluklar, bastığımız klozet butonları, dişlerimizi fırçalarken haybeye akan su, duş alırken litre litre gider borusundan inen su aklıma geldikçe suyu nasıl bilinçsiz kullandığımızı fark ediyorum . Aslında böyle bir lükse sahip değiliz.

Yaşadığımız ülkenin üç tarafı deniz olabilir, dünyanın dörtte üçü su olabilir ama bu suların hepsi bizim kullanabileceğimiz su değil. Hele ki küresel ısınma, iklim şartlarının değişmesinden dolayı kullanabileceğimiz su miktarı gün geçtikçe daha da azalıyorken. Beni dün rahatlatan bir durum vardı ki; bu süreç geçecek. Peki ya geçmeseydi? Türkiye’de ”sıfır günü”nü yaşıyor olsaydık?

SIFIR GÜNÜ NEDİR?

Afrika’nın en eski şehri olan Cape Town’ da su tüketimini azaltmaya yönelik 1 Şubat tarihinden itibaren hane başına 50 LT su sınırı getirildi. Yapılan hesaplamalara göre suyun tükeneceği gün olarak 22 Nisan (sıfır günü) ilan edildi. Sıfır günü; uzmanlarca hesaplamalar sonucu bir bölgedeki suyun tamamen biteceği zamanı ifade etmek için kullanılır. Ülkemizinde suyun tüketimine yönelim müdahalelere maruz kalması konusunda son 20- 30 yılı yaşadığı düşünülüyor.

Yukarıda ki video kesitini izledikten sonra bir dakika durup düşünelim. ”Sıfır gününe hazır mıyım? ”Hiç birimizin sıfır gününe hazır olmadığını düşünüyorum. O yüzden lütfen, bugün yüzümüzü yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, duş alırken, yemek yaparken, bulaşık yıkarken, her an tükettiğimizin suyu daha bilinçli kullanalım. İlk fırsatta Natıonal Geographıc’ın çektiği 25 LT belgeselini izlemenizi de öneririm.

Yazıyı paylaşarak,sıfır günü hakkında yakınlarınızı da bilinçlendirirseniz çok sevinirim. Görüşmek üzere, sevgilerimle!

Dikkatinizi çekebilir : http://aytiti.com/film-tadinda-dizi-sherlock-holmes-ve-hafiza-sarayi-teknigi/

2 Yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: