biyomimikri nedir?
ANASAYFA,  MİMARİ&TASARIM

BİYOMİMİKRİ; DOĞAYI TAKLİT EDEN BİLİM DALI

Biyomimikri ile tanışmamız 5 yıl öncesine dayanıyor. 2014 yılının eylül ayında Mimarlık Fakültesi’ni kazanmanın heyecanını taşıyan yaklaşık 80 tane taze üniversite öğrencisi olarak ilk proje dersi için sınıfta toplanmıştık. Bölüm başkanımız, öğretim üyelerimiz ve asistanlar sınıfa girip tasarım, İç Mimarlık, proje dersi hakkında bilgiler vermişlerdi ve sonra bölüm başkanımız hepimizin kampüse dağılmasını, etrafa bakmasını, ağaç yaprakları, kozalaklar vs. vs. doğaya ait ne varsa incelememizi, istediklerimizi yanımıza alıp diğer derse getirmemizi istemişti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin güzelim kampüsü de tüm bunlar için oldukça elverişliydi. Ne yaptığını, bu yaptığının nereye varacağını bilmeyen bizler kampüse dağıldık. Ben hatırlıyorum ki ağaç yaprakları, kırılmış dallar toplamıştım. Diğer derse gittiğimizde tüm bu yaptıklarımızın ‘’ BİYOMİMİKRİ’’ ile ilgili olduğunu öğrenmiştik.

Biyomimikri, doğayı taklit ederek insan sorunlarına çözüm bulan bilim dalıdır. Dilimizdeki karşılığı ‘’biyotaklit’’ tir. Tasarımın amaçlarından birinin insan gereksinimlerini karşılamak olduğunu düşünürsek, yıllardır kendini yenileyen, kendi kendine yeten doğayı taklit etmek bence tasarımın en güzel yollarından biridir. Allah kâinatı, hayvanları, bizi, doğayı o kadar sistematik bir düzenle yaratmış ki, bizler için bu mükemmel tasarımdan ilham almamak çok büyük şeyleri kaybetmektir diye düşünüyorum.

    Sizlere bahsettiğim bu bilim dalını daha iyi anlatmak için, Biyomimikri ile tasarlanmış bazı ürünlerden bahsetmek istiyorum.

BİYOMİKRİ ÖRNEKLERİ

Güneş panelleri ve ayçiçeği

Ayçiçeği bitkisinin güneşi takip etmesinden esinlenilerek, güneş panellerinin güneşe yönlenmesi tasarlanmıştır.  İspanya’nın Endülüs bölgesinde, havadan ayçiçeği çiçeklerinin kafalarına çok benzeyen birkaç güneş enerjisi santrali var. Bu sanatsal ya da rastgele bir düzenleme değil, son derece pratik bir düzenleme. Mevcut konsantre güneş enerjisi tesisleri çok fazla yer kaplar ve aynaların karşılıklı gölgelenmesinden dolayı verimsizdir. Ancak bu güneş panelleri ayçiçeği bitkisi gibi güneşe göre yön değiştirirler.

İspanya da ki ayçiçeğine benzeyen güneş panalleri

Lotus Bitkisi ve Dış Cephe Malzemesi

Bonn Üniversitesi’nden Dr. Wilhelm Barthlott, yaptığı incelemeler sonucunda, en az temizlik gerektiren yaprakların en pürüzlü yüzeylere sahip olan yapraklar olduğunu fark etmiştir. Bu yaprakların en temizi olan Lotus bitkisi üzerinde, yaptığı araştırmalarda bitkinin kendi kendini temizleyen bir yapısının olduğunu belirtmiştir. Bitkinin bu özelliği araştırmacılara ilham kaynağı olmuş ve LOTUSAN adında, 5 yıl kendisini temiz tutacağı garantisi verilen dış cephe malzemesi üretilmiştir.

Lotus bitkisi ve dış cephe kaplaması

Kuşların gagası ve hızlı trenler

  Yalıçapkınlarının gagalarından ilham alınarak, gaganın şeklini aerodinamiğe uyarlandı. Yalıçapkınlarının ince gagalarını taklit edecek şekilde yeniden tasarlanan tren, çok daha sessiz bir şekilde hareket etmeye başladı. Bu tasarım sonucunda hızlı trenler, aynı zamanda daha verimli çalışarak daha yüksek bir performans da sergiliyor. Yüzde 15 oranında daha az elektrik tükettiği tespit edilen trenlerin hızında da yüzde 10’luk bir artış gözlemleniyor.

Hızlı tren ve kuşların gagası

Biyomimikri, doğayı kullanmaktan ziyade onun gibi davranmayı hedefler. Daha sağlam, daha güvenilir, daha işlevsel ve daha az maliyetle bunu yapar. Biyomimikri kavramının altında tasarım, biyoloji, mühendislik ve pazarlama yatar. Biyomimikriye yönelmedeki temel amaç az şey harcayarak çok şey üretmektir.

Bu müthiş tasarrufa ;

  • DNA sarmalının bilgi depolama kapasitesi
  • Arı kuşlarının 10 gramdan daha az bir yakıtla Meksika Körfezi’ni geçebilmeleri
  • Termit kulelerinde bulunan iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin, donanım ve enerji sarfiyatı bakımından insanların yaptıklarından çok daha üstün olmaları
  • Yaprakların fotosentez işlemi ile, yılda 300 milyar ton şeker üretimi yaparak dünyanın en büyük kimyasal işlemini gerçekleştirmesi örnek verilebilir.

Bir ürün tasarlamak istediğinizde, doğaya bakmanızı öneririm. Belkide o çoktan sizin için onu tasarlamıştır.

Görüşmek üzere!

İlginizi çekebilir; http://aytiti.com/mesneviye-acilan-pencere-mesnevi-terapi/

Bir yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: