ANASAYFA,  GÜNCEL

Doğu Ekspresi Bilet Bulma Macerası ve Gölgesizler

Doğu Ekspresi yolculuğu! Eşim öğretmen olduğu için ocak ayında 15 günlük sömestr tatilleri bulunuyor, biz de üç ay öncesinden bu tatilde n’apsak, nasıl değerlendirsek diye kafa yormaya başlamıştık. O üniversiteyi Kars’ta okuduğu için, tekrar gidip oraları görmek istiyordu, bende trenle yolculuk yapmayı çok istiyordum ve tabi ki trenle 30 küsur saatlik yolculuk sırasında ki o görsel şölen ikimize de inanılmaz cazip geldi. Buraya kadar her şey çok güzeldi bizim için ama bilet bulamıyorduk. Bazı forumlarda geceleri biletler açılıyor, gece saatlerinde daha rahat bilet bulabilirsiniz yazıyordu. Bizde geceleri kalkıp TCDD’nin uygulamasından biletleri kontrol ediyorduk. Bir ay geçti, iki ay geçti fakat hala bilet bulamadık. Bizde madem bu yolculuğa çıkamıyoruz, buna ayırdığımız bütçeyi yazın başka kültürel gezilerde değerlendirelim, bu tatili ailelerimizle geçirelim dedik. Biz Doğu Ekspresi macerasından vazgeçmişken, hafta içi tesadüfen tekrar uygulamaya girip bilet sorgulattığımız da, Turistik Doğu Ekspresi’nde, bir boş vagon bulduk. O anda ki yüzümüzün ifadesini tahmin edebilirsiniz. Böylece biz biletlerimizi aldık.

Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi

Biz önceden bilet aratırken gidiş-dönüş aratıyorduk ya da Ankara- Kars güzergahını seçiyorduk. Şimdi aldığımız biletler Kars-Ankara güzergahı. Ankara’dan Kars’a uçakla gidip, iki gün eşim rehberliğinde orayı gezip dönüşte tren yolculuğu yapacağız. Sanırım Turistik Doğu Ekspresi’nde ve Kars-Ankara güzergahından bilet bulmak daha rahat. Turistik Doğu Ekspresi ile Doğu Ekspresi arasında fark ne derseniz ;

  • Doğu Ekspresi yolculuğu süresi 24 saat ve hattın ana durakları; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum.
  • Turistik Doğu Ekspresi yolculuk süresi; 30 saat 40 dakika ve hattın ana durakları; Divriği, İliç, Erzincan ve Erzurumdur. Doğu Ekspresi’nden farklı olarak da bu duraklama yerlerinde yaklaşık 3’er saatlik molalar veriliyor, turlarla şehri gezebiliyorsunuz. Turistik denmesi de bu yüzden zaten.
  • Fiyat farkı olarak da;

Ankara-Kars Yataklı Turistik Doğu Ekspresi Fiyatları

Ankara Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları

Ankara Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

  • Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi arasındaki bir diğer farkta; vagonlar. Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 tane de yataklı vagon olmak üzere toplam 9 vagon var. Yataklı vagonlarda iki kişilik ve içinde tuvalet ve lavabosu bulunuyor. Doğu Ekspresi’nde; sadece örtülü kuşetli, pulman ve yemek vagonu var.

İki tren arasındaki farklar bu şekilde. Biz Allah nasip ederse önümüzdeki hafta içi yola çıkıyoruz. Ben bu tren yolculuğu sürecinde telefonu sadece kamera amaçlı kullanma kararı aldım. Dondurmak ve saklamak istediğim anları kaydetmek ve zihin olarak sadece orada yaşamak istiyorum. Yıllardır telefon kullanan ben için bu belkide zor olacak, telefonum yok ve bir kamera ile yola çıkmışım gibi hissedeceğim ama bence yolculuğumu daha özümseyerek geçirmemi sağlayacak. Kendimizi yolculuğa hazırlama sürecine daha girmedik. Yolculuk için yaptığımız hazırlıkları ve deneyimlerimizi önümüzdeki cumartesi yine aynı saate paylaşacağım.

Hasan Ali TOPTAŞ – Gölgesizler

Kitapsız olmazdı tabi ki. Son beş gündür iki kitap okudum bunlardan biri Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler, diğeri Epiktetos’un İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar kitabı. İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar kitabı başlı başlına bir sohbet konusu olduğu için, ona ayrı bir yazı ayırmaya karar verdim. Bir önceki yazımı okuduysanız bilirsiniz, (okumadıysanız linki; http://aytiti.com/plan-guncellemesi-ve-kisisel-farkindalik/ )ben artık yazar odaklı okuyorum. Kitabı yazanı, hayatını nerede geçirdiğini bildikten sonra sanki kitabı anlamak daha kolay gibi düşünüyorum. O sebepten size öncelikle Hasan Ali Toptaş’tan bahsedeceğim, ben de ilk kendisini araştırıp ondan sonra kitabını okudum.

Kendisi benim hemşehrim; Denizli’li.1958 yılında Çal ilçesinde doğmuş. Küçük yaştan itibaren yazmaya meraklı bir çocukmuş ve kendisine Doğunun Kafka’sı deniyormuş. Franz Kafka’yı çok sevdiğim için, bunu öğrendiğimde kesin bu kitabı çok seveceğim diye düşündüm. Hasan Ali Toptaş ilk kitabı olan Bir Gülüşün Kimliği kitabını çeşitli dergilerde yazdığı yazıları toplayarak çıkartmış. Daha sonra 1990 senesinde ikinci öykü kitabı olan Yoklar Fısıltısını yayımlamış. Ölü Zamanlar Gezginleri kitabı ile 1992’de Çankaya Belediyesi tarafından yapılan yarışmada birinci olmuş. Bin Hüzünlü Haz romanı ile 1999 senesinde Cevdet Kudret edebiyat ödülünü almış. Roman ve hikayelerini şiirsel bir dille anlattığını okumuştum ve Gölgesizleri okuduktan sonra bundan emin oldum.

Gölgesizler kitabı açıkcası okurken beni biraz zorlayan bir kitap oldu. Yazarın diline alışık olmadığım için belkide. Kitap çok felsefik ve düşünmeyi, kafa yormayı, anlamak için çaba sarf etmeyi seven biriyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Sağlıcakla kalın. Haftaya cumartesi 12.00’da görüşmek üzere.

Bir yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: