ANASAYFA,  GÜNCEL

Elveda WhatsApp ve Vakit Öldüren Telefon Uygulamaları

Bir süredir kafamda olan bir düşünce var; akıllı telefon olmadan hayatıma devam etmek. Bunun bir denemesi olarak, Doğu Ekspresi yolculuğumda telefonumun sadece kamera ve temel amacı olan arama özelliklerini kullanmaya karar vermiştim. Liseyi il dışında okuduğum için lise 1 den beri akıllı telefon kullanıyorum ve bu bir alışkanlığa döndü eminim. Alışkanlıklardan kurtulmak ya da yeni alışkanlıklar edinmenin zorluğununu biliyorsunuzdur. Yıllardır edindiğim bu alışkanlıktan kurtulmanın küçük bir denemesiydi benim için bu yolculuk.

Bu düşünceye iten temel düşünce, ara ara büyüklerimizin, eskiden biz sobanın etrafına oturur geceleri geç saatlere kadar sohbet ederdik, demeleriydi. Hepimizin elinde birer akıllı telefon var, birine soru sorma ihtiyacında yüzde 90 whattsap ya da sms’i kullanıyoruz. Akıllı telefonlar çıkmadan önce birisiyle konuşmak istenildiğinde arayıp hali hatrı soruluyordu, sesli konuşmanın verdiği samimiyet daha yüksekti eminim.

Daha sonra İnstagram, Facebook, Twitter, oyunlar ve benim bilmediğim bin türlü uygulama mevcut. 2 sene önce instagram kullanmama kararı almıştık eşimle, bunun sebebi de hayatımızda ki gelişen güzel anları ve durumları paylaşıp, başkalarının beğenisine sunma haliydi. Bu halden memnun olmadığımız için, İnstagram hesaplarımızı kapatmıştık. Ama bugün Whattsap, Facebook gibi uygulamalarda da durum paylaşımları mevcut, hepimiz iç güdüsel olarak, beğenilme ihtiyacı ile hoşumuza giden anları, mekanları bazılarımız yediği yemeği dahi durumlarda başkasının beğenisine sunuyoruz. Buna gerek var mı? Bazılarımız kendi özel hayatını paylaşmasa dahi bu uygulamalar yüzünden başkasının hayatını bilme, etkilenme mecburiyetinde kalıyor. Elimize her telefonu aldığımızda bir sürü enerjiye maruz kalıyoruz ve üstüne vakit öldürüyoruz. Bugünkü bu hissiyatlarımla, telefonumdaki WhatsApp, Facebook gibi başkalarının hayatını bilmeye mecbur bırakan, farkında olmadan dahi girdiğim ve dakikalar harcadığım uygulamaları siliyorum. Kişisek web sitem aytiti.com ile ilgili işlerimi zaten bilgisayardan hellediyordum bundan sonra Facebook ve Twitter hesabımı da bilgisayardan kontrol edip çıkacağım sadece. Elimi her uzattığım da ulaşılabilecek ve zamanımı öldürcek imkanları olmayacak böylece. Telefonumda geriye kalan bazı uygulamalar; web sitemin istatiklerine baktığım Google Anaylıtıcs, NDD Sözlük, Tedx, Metronom ve Pinterest. Bu uygulamalar olumlu anlamda işime yarayan ve vaktimi verimli geçirmemi sağlayan uygulamalar.

İki sene önce İnstagramı hayatımızdan çıkardığımız için pişman olmamıştık. İlerleyen zamanda düşüncelerim nasıl olur bilmiyorum ama şuanki düşüncelerim bu yönde. Bakalım bu süreç nasıl ilerleyecek. Kendinize iyi bakın.

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: