hafıza sarayı tekniği
ANASAYFA,  FİLM&BELGESEL

Hafıza Sarayı Tekniği ve Sherlock Holmes

Sherlock Holmes’u , kitaplarını ve dizilerini birçok kez duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Benim en sevdiğim versiyonu ise, BBC nin çektiği Sherlock Holmes. Yaklaşık olarak bir buçuk saat uzunluğunda bölümlerden oluşuyor ve kalite olarak kesinlikle film izlemişsiniz tadı bırakıyor. 4 sezon ve her sezonda yaklaşık üç yada dört bölüm var. Ana karakterimiz ileri derece sosyapat ve dedektif olan; Sherlock Holmes ve onun yardımcısı Dr. John Watson. Benim size bu yazıda bahsedeceğim konu da, dizi de Sherlock Holmes’un kullandığı Hafıza Sarayı tekniği.

Sherlock Holmes ve Jhon Watson.

HAFIZA SARAYI TEKNİĞİ NEDİR?

Sherlock Holmes ve Hafıza Tekniği

Şimdi sizlere Sherlock Holmes’un dizi boyunca çokca kullandığı ”hafıza sarayı” tekniğinden bahsetmek istiyorum.Hafıza sarayı tekniği kesinlikle yeni bir kavram değildir. Kitapların yakıldığı, kütüphanelerin yıkıldığı ve bilgiyi saklamanın neredeyse imkansız hale geldiği dönemlerde bilgeler tarafından kullanılan hafıza da tutma tekniğidir. Hafıza sarayı tekniği daha önce gittiğimiz, gördüğümüz her bilgiyi beynimizde kodlamaya dayanmaktadır. Çok iyi bildiğimiz ve beynimizde kolayca görselleştirebileceğimiz bir mekana bilgiyi kaydedip,gerekli gördüğümüz zaman oradan çıkaracağımız mekandır. Size Sherlock’un bu tekniği kullandığı bir sahneyi izletmek istiyorum.


HAFIZA SARAYI NASIL OLUŞTURULUR?

1- Kendi mekanını (sarayını) seç.

Öncelikle ilk seçmeniz gereken bir mekandır. Bu mekanı ne kadar iyi tanıyorsanız, görselleştirme yolu ile bu mekanı ne zihninizde ne kadar rahat canlandırabilecekseniz, bu teknik onunla doğru orantılı şekilde faydalı olacaktır. Bu mekan eviniz, mahalleniz, okuldaki kütüphaneniz olabilir.

2- Ayırt edici özellikleri listele

Seçtiğiniz rotayı belirleyin ve hep aynı rotayı kullanmaya özen gösterin. Bunun önemi hep aynı rota ile gezintiye çıkarsanız, beyninizin bunu çözmesi daha kolay olur. (Düşünün ki evinizin olduğu mahalleye girdiniz ve evinize yürüyorsunuz. Yürürken hiç aklımıza acaba hangi sokağa girmem gerekiyor, ne tarafa yürümem gerekiyor diye düşünmüyoruz. Beynimiz değil ayaklarımız bizi eve götürüyor çünkü beynimizde evimize giden yol kodlandığı için, bu rotanın hafıza alanına gelmesi çok kısa sürüyor ve biz hissetmiyoruz bile. ) Mesela, dışarıdan evinizin içine uzanan yolu seçtiyseniz, karşınıza çıkan ilk şey muhtemelen sokak kapısı olacaktır. Devam edin ve sırasıyla neler gördüğünüzü inceleyin. İlk odada neler var mesela? Odayı metodik olarak analiz edin, örneğin soldan sağa, sırasıyla objeleri gözden geçirin. Dikkatinizi çeken bir şey var mı? Oturma odasındaki orta sehpa ya da duvardaki güzel bir tablo olabilir. Bu işlem süresince zihinsel notlar tutun. Bunlar daha sonra bilgi parçalarını depo etme konusunda size yardımcı olacak olan “Hafıza Odacıklarıdır”.

3- Mekanı zihnine yerleştir.

Tekniğin etkili olabilmesi için mekanı her detayı ile zihnimize yerleştirmemiz gerekir. Mesela;

  • Mekanı, detayları sesli şekilde tekrarlayarak gezin.
  • Önemli noktaları bir kağıda yazın, bu noktaları gözünüzün önünde canlandırarak yüksek sesle tekrar edin.
  • Aklınızda tutmaya çalıştığınız ayrıntılara hep aynı açıdan bakın. 
    Mekanı zihninize yerleştirdiğinizden emin olduğunuzda Hafıza Sarayınız kullanıma hazır demektir.

4- Sarayınızdaki nesneleri kelimelerle ilişkilendirin.

Ezberleyeceğiniz kavramları mekana sırasıyla yerleştirin. Mekanla ya da mekanın içindeki eşyayla ilişkiler kurun. 

5- Sarayınızı bol bol ziyaret edin.

Sarayınızı ne kadar çok ziyaret ederseniz, ihtiyacınız olduğunda bilgileri hatırlama süreniz kısalır.

Bu yöntemi sınavlara hazırlanmak için, sürekli unuttuğumuz günlük bilgileri unutmamak için aklınıza gelen ve unutmak istemediğiniz her bilgi, durum, olay için kullanabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

Dikkatinizi çekebilir: http://aytiti.com/dogayi-taklit-eden-bilim-dali-biyomimikri/

3 Yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: