ilber ortaylı bir ömür nasıl yaşanır
ANASAYFA,  KİTAP

İlber ORTAYLI’nın Tecrübelerinden Süzülenler

İlber ORTAYLI, ismini birçok yerde duymuş olmanız mümkün. Kendisi Türk Tarih Profesörü, Türk Tarih Kurumu’nun şeref üyesi, Halil İNALCIK hocanın öğrencisi, 2005-2012 yılları arasında da Topkapı Sarayı Müzesi başkanıdır. 2012 yılında yaş haddinden dolayı emekli olmuştur. Kendisi şuan 72 yaşındadır ve elbette yaşadığı dünya hayatında, gezip gördüğü yerler, tanıştığı insanlar, aldığı eğitim, izlediği sinema & tiyatrolardan dolayı belirli tecrübeler edinmiştir.

Herkes kendi talihinin mimarıdır.

İlber ORTAYLI

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bugün size bahsedeceğim kitap; ”Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitabı, İlber hocanın tecrübelerinden süzülenlerin toplanıp ciltlenmiş halidir.

Kitapta;

  • İnsan hayatının dönemleri ve her bir dönemde tecrübe edinmemiz gereken şeyler
  • Kimden ne öğrenebiliriz? Nasıl insanlarla yakınlık kurmalıyız?
  • Yeni bir lisan en iyi nasıl öğrenilebilir?
  • Sorumluluk sahibi bir insan kendisi ve çocukları için nasıl bir eğitim modeli aramalıdır?
  • En iyi seyahat nasıl yapılır? Hangi müze, meydan, sokakları görmek için dünyanın bir ucuna gitmeye değer?
  • Tarihi anlamak için hangi filmleri mutlaka izlemek gerekir?
  • Hangi klasik kitaplar mutlaka okunmalı? gibi birçok sorular İlber hocanın tecrübeleri ışığında cevaplanmıştır.

İlber hoca geçen yıllarda, yeni evlenecek çiftlere ne önerirsiniz diye soranlara, ”Mobilyaya çok para harcamasınlar, o parayla ve o güzel yaşta dünyayı gezsinler” diyen bir hocadır. Kendisi pahalı mobilyalarla evde dört duvarın içinde oturmaktansa, asgari düzeyde mobilyalar kullanıp, kalan parayla yeni şehirler, ülkeler görmenin, yeni insanlarla tanışıp, başka dünyaların havasını solumanın daha doğru olduğunu düşünür. Keza bende kendisi gibi düşünüyorum. Lüks bir hayat bize konfor sağlar belki ama, yeni ülke, yeni insanlar, yeni denizler & okyanuslar görmenin bize kattığı şeyleri asla katamaz. Kısıtlı bir hayata sahibiz ve bu yüzden önceliklerimizi iyi belirlememiz gerekiyor.

Bazı insanlar vardır ki hayat yolunda ilerledikçe, saygın ve hatta güzel olmaya başlarlar. Yaşadıklarına karşı duyguları ve mantıklarıyla durdukları ve muhakemelerini çalıştırdıkları için, dünyanın sorunları ve dengesizliği ile ilgilendikleri ve dert edindikleri için yüzlerinin çizgileri değişir. Haddeden geçen bir zarafet ve olgunluk onların portresini oluşturur.

İlber ORTAYLI

Yaşınız ilerledikçe, yüzünüzde oluşan çizgilerin size zarafet ve olgunluk katması dileğimle.

Görüşmek üzere! Sağlıcakla kalın:)

ilginizi çekebilir; http://aytiti.com/otomatik-portakal-ve-modern-cagin-kurbanlari/

2 Yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: