ANASAYFA,  MİMARİ&TASARIM

Tasarımları ve Hikayeleri ile İlginizi Çekecek 10 Mimari Yapı

Planlarınızda yurt dışına çıkmak varsa, bu 10 mimari yapıyı rotanıza ekleyin derim. Tasarımları ve hikayeleri ile ilgi odağı olan bu mimari yapılar, bulundukları şehrinde simgesi haline gelmiş durumdalar.

Azis Vasis Katedrali/Rusya

Adeta bir renk cümbüşü olan yapı, Moskova’nın Kızıl Meydanında bulunmaktadır. 1555-1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferi kutlamak için yapılan yapı, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır. Yapının ilginç ve korkutucu bir hikayesi var; yapı tamamlandıktan sonra başka yerde taklidinin yapılmaması içi, Korkunç Ivan tarafından eseri tasarlayan İtalyan mimarın gözleri kör edilmiştir. Kim bu Korkunç Ivan derseniz, gerçek adı Ivan Grozni’dir. Rus çarlığının kurucusudur ve ”korkunç” lakabını almasının sebebi de; din, dil, ırk gözetmeksizin herkese işkenceler etmesi ve toplu ölümlere sebep olmasıdır.

Kolezyum/ Roma

Roma’nın en tarihi ve turistik yerlerinden olan Kolezyum’un arkeolojik kalıntı olarak görülmesinin başlıca sebebi, mimari yapının iki bin yaşında olmasıdır. Yapıldığı dönem arenada; gladyatör savaşları, tiyatro etkinlikleri ve kutlamalar gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmiş. 55 bin insan kapasiteli bu devasa yapının içinde dolaşmak hem korkutucu hem de heyecanlı olur diye düşünüyorum.

La Sagrada Familia/ İspanya

Antoni Gaudi’nin 1883 yılında yapımını üstlendiği fakat kendisinin 1926 yılında vefatı üzerine yarım kalan bir mimari yapıdır.Gaudi’nin ölümü ve İkinci Dünya savaşında orjinal çizimlerin kaybolması ile birlikte, yapının geri kalanı terimler ve yorumlar üzerine tamamlanmaya çalışılıyor.Yani mimari eserin yapımı halen devam etmektedir ve tamamlanmamıştır.

El Hamra Sarayı/ İspanya

Söze El Hamra kelimesinin anlamı ve yapının İslam dünyası için önemi ile başlamak istiyorum. El Hamra, ” Allah’tan başka galip yoktur.” anlamını taşımaktadır. Temelleri 1232 yılında Endülüs Emevileri’nin devamı olan Güney İspanya’da Beni Ahmer Sultanlığı devletini kuran I. Muhammed Bin Yusuf tarafından atılmıştır.

Sacre Couer Bazilikası/ Fransa

Yapı Paris’in en eski olmasa da en ilgi gören yapılarından birisidir. Yapımında kalker taşı kullanılmasından dolayı, yağmur yağdığında taş ile tepkimeye geçen yağmur suyu bir çeşit çamaşır suyu işlevi görüyor ve yapı yağmur suyu ile temizlenmiş oluyor.

Round Tower/ Danimarka

Round Tower 17. yüzyılda astronomik gözlem yapmak için inşa edilen bir kuledir. Dışarıdan tam bir düzen ve simetriye sahip olan yapının en ilginç tarafı içidir. Kule içinde hiç merdiven bulundurmamaktadır, yani aslında baştan aşağı spiral bir rampadır. Ayasofya Müzesine gittiyseniz, zemin kattan birinci kata çıkarken orada da rampa kullanılmıştır.

Acropolis/ Yunanistan

Devasa bir mimari yapı olan Acropolis antik Yunan esintilerini en iyi anlayabileceğiniz yer olarak biliniyor. Klasik dönem Yunanistan’da, her önemli yerleşme yerinin bir akropolisi vardı ve tapınaklar, hazinenin saklandığı yerler, çeşitli kurumlar burada yer alırdı.

Westminster Sarayı / Londra

Eğer bir Sherlock Holmes izleyicisi iseniz ( BBC’nin çektiği) Westminster Sarayı’nı dizide birçok kez görmüş olmanız mümkün. Burası İngiliz Parlementosu’na ev sahipliği yapan yapıdır. 1100 oda, 100 merdiven ve toplamda 4.8 kilometreyi bulan koridorlarını düşünürsek, yapının ne kadar devasa olduğunu tahmin edebiliriz. Sağda gördüğünüz Bİg Ben saat kulesi bu binanın sembolleri arasındadır. Big Ben dünyanın en büyük dört yüzlü saatidir.

Alcazar Kalesi/ İspanya

Kentin tepesinde bulunan mimari yapı, Orta Çağ’dan beri korunmuştur. Disney logosunda bulunan şatoyu hatırlayanınız var mı? Bu yapı masalsı görünümü ile Disney’in logosuna ilham olmuştur. Sindrella Kalesi Alcazar kalesine benzetilerek yapılmıştır.

Rezidans Würzburg/ Almanya

1719′ da inşaatına başlanan mimari yapı 1780 yıllarında tamamlanmıştır. Yapı 1981 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Mimari yapı, başta klasik müzik etkinlikleri olmak üzere yıl içinde önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Yolunuz bir gün buralara düşürse, deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum:) Sağlıcakla kalın, görüşmek üzere!

ilginizi çekebilir; http://aytiti.com/birbirinden-ilginc-on-sira-disi-mimari-eser/

2 Yorum

    • ma2707

      Bir sonraki mimari katagorisinin yazısında. Türkiye’de ki görülmesi gereken yapılar üzerine yazacağım. Takipte kalınız ☺️ Yorumunuz için teşekkürler

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: