ANASAYFA,  FİLM&BELGESEL,  KİTAP

Karantina da Kendimize Yolculuk

Evde kalma sürecine hepimiz alışmaya başladık diye düşünüyorum. Bir kaç ay öncesine kadar günümüzü dolduran bir çok iş varken şimdi tek yapmamız gereken evimizde kalmak. 24 saatin ne kadar uzun bir süre olduğunu farkettik belkide. Sürekli aynı mekanın içinde olmak kendi içimize dönmemize, kendimizi keşfetmemize olanak sağlıyor. İnsan sıkılınca yeni şeyler arayışına giriyor, üretmek istiyor. Bu doğrultuda beynimizin hiç gitmediğimiz kuytu köşelerine de uğruyoruz. Kendimizde bilmediğimiz şeyler keşfediyoruz. Bu yolculuk süresince de okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler bize güzel bir yol arkadaşlığı yapıyor, ufkumuzu genişletiyor. Umarım verdiğim kitap, dizi, film tavsiyeleri de bu zamanınızı daha kaliteli geçirmeniz için bir kapı aralıyordur. Umarım bu süreç bittiğinde, kendimizi öncekine göre daha iyi bir noktada buluruz. İyi okumalar.

23 Nisan!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun! Hepimiz çocukluğumuzdan beri 23 Nisan gününü kutladık, küçükken yeni elbiselerimizi giyip etkinliklere katıldık, sınıflarımızı bayraklarla süsledik. Bu 23 Nisan günü evde kalmamız gerekiyor malesef ama bu durum miniklerimiz için kutlamaya engel değil. Sosyal mecralardan görüyoruz ki çocuklar evde güzel kıyafetlerini giyip, bayraklarını asıp, şiirlerini okuyorlar. Biz yaşı biraz daha büyük olanlarda, 100 yıl önce bugün Cumhuriyet ilan edilene kadar nasıl süreçlerden geçilmiş, bunu daha detaylı öğrenmek için okumalar yapabilir, belgeseller izleyebiliriz. Milli Mücadele Dönemi ve Cumhuriyetin ilanı ile ilgili en iyi kaynak bence Nutuk. Atatürk’ün kendi ağzından bu süreci okumak en verimli olanı diye düşünüyorum. Karantina sürecinde çıkıp kitap alamıyoruz, kargolar aracılığı ile gelen siparişlerimizde epey geç geliyor. Bu yüzden e-kitaplardan yararlanabiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığının sayfasında Nutuk’un dijital versiyonu var. Linkini de bırakıyorum. https://ekitap.ktb.gov.tr/TR-81464/nutuk.html

Nutuk dışında benim önereceğim kitap ise İlber ORTAYLI’nın Atatürk adlı eseri olacak. Bir süredir başlamak için baş ucumda durdurduğum bir kitap ama elimde okuduğum başka kitaplar olduğu için başlayamamıştım, başlamak bugüne nasipmiş. Kitabı incelediğim kadarıyla, 1880’liler kuşağı ve Atatürk’ün doğumu ile başlıyor. Atatürk’ün eğitim hayatı, katıldığı gruplar ve savaşlar, Osmanlı’nın son dönemleri ve Milli Mücadele Dönemi anlatılıyor. Bildiğimizi düşündüğümüz konular üzerine daha detaylı inceleme okumalar yapmak o günlerde yaşananlara saygı göstermek açısından da çok önemli bence. Bu vatan için bu kadar mücadele verildiyse, bugün bizim yapacağımız bunları öğrenmektir.

Anne Wİth An E

Bugün önereceğim dizi Anne With An E. 1908’de yazılmış olan ”Anne of Green Gables” kitabından uyarlama olan dizi kadın hakları savunucusu olarak görülüyor. Sebebini ilk bölümü bitirdikten sonra bile anlıyorsunuz. Baş karakter Anne, anne ve babasını kaybettikten sonra amcasının yanına yerleşiyor. Amcasının ölümü ile de yengesi tarafından yetimhaneye veriliyor. O dönemde yetimhanelerde çocuk sayısının artmasını önlemek için çocukları çok çocuklu ailelere bakıcı ve hizmetçi olarak gönderiyorlar. Anne de bir çok evde hizmetçilik yapmış ve şiddete maruz kalmış çocuklardan biri. Dizi Anne’nin yanlışlıkla evlat alındığı sanması ile başlayan bir hikayeyi anlatıyor. Küçücük kız çocuğunun yaşadığı olumsuzluklara hayal gücü kendi yarattığı dünyasında nasıl başa çıktığını görüyoruz. Anne pozitif bakış açısı , hayal gücünün genişliği, haklı baş kaldırmaları onu çok sevmeme neden oldu. Biraz durağan ilerleyen, izlerken dinlendiğinizi hissettiğiniz, kadınlar üzerine düşünmenizi sağlayacak çok tatlı bir dizi.

Zoraki Kral( The King’s Speech)

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i biliyorsunuzdur. Peki babası VI. George’nin kekeme olduğunu ve babasının ölümü, abisinin tahttan çekilişi ile tahta geçmek zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Radyonun yeni çıktığı II. Dünya Savaşı yıllarında, İngiliz Kraliyet ailesi içinde halka seslenmek, onların sevgisini kazanmak çok önemli fakat Kral bir kekeme ise halkı onun sessiz bekleyişlerini ne kadar süre dinleyebilir?

Tahta çıkan kekeme Kral VI. George’nin bunu yenme süreci, eşinin inanılmaz desteği, George ile Lionel Logue arasında oluşan dostluk bağının anlatıldığı ilham verici bir film.

Sağlıcakla kalın.

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: