ANASAYFA,  FİLM&BELGESEL,  KİTAP

KARANTİNA GÜNLERİNİ VERİMLİ GEÇİRME GİRİŞİMLERİ

Merhabalar! Bir süredir görüşmedik ve bu süreçte Covid-19 virüsünün yayılışı ile evlerimize kapandık. Sürekli evde olma durumu kimisi için çok tuhaf olabilir çünkü yıllardır çalışan, her gün dışarı çıkmak durumunda olan, çoğu zaman kendisine bile zaman ayıramayanlarımız var. Bu evden çıkmama durumu uzun süredir ertelediğimiz yapılacak işler, okunacak kitaplar, izlenecek filmler ve manevi olarak kendimizi geliştirmemiz için kullanacağımız nimet olabilir. Karantina bir süreç ve eninde sonunda bitecek, en büyük temennimiz en az hasar ile bu süreçten çıkmak. Ne kadar süreceğini kestiremediğimiz bu zaman aralığını en verimli şekilde geçirmekte bizim yararımıza.

24 saat evdeyiz ve bu günleri sürekli kanepede, yatakta pijamalarla bir elinde telefon diğerinde kumanda ile geçirirsek, bize verilen ömrün 24’ünü boşa geçirmiş oluruz. Ki buda kısıtlı dünya hayatımızda istemediğimiz bir durum. O yüzden ben özellikle karantina süreci başladığından beri sabahları aynı saatte ve erken uyanmaya çalışıyorum. Güne erken başlamak, önündeki tüm saatlerin senin kontrolünde olduğunu hissettiriyor ve gününü kendin planlayıp yönetebiliyorsun. Buda büyük mutluluk sebebi bence. Günü verimli geçirmek adına size bir kaç önerim var. Sizde günü verimli geçirmek adına yaptığınız etkinlikleri benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Kitap Önerisi: Geleceğimizde İslam Var

Eminim hepimizin aklında olan ama oturup elimize alamadığımız kitaplar var, günün bir kaç saatini okumaya ayırmak hem kişisel gelişim için, hemde bilgi dağarcığımızı geliştirmek için çok güzel bir etkinlik. Benim bu hafta okuduğum kitap; Roger Garaudy’nin Geleceğimizde İslam Var kitabı. Roger Garaudy araştırmacı yazar ve İslamiyet ile ilgili araştırmaları sürecinde Müslüman oluyor. İslam’la ilgili araştırmalarının bulunduğu kitapta, inanç ve kültür olarak İslam hakkındaki ve İslam medeniyetinin tarihi gelişmeleri üzerine görüşleri yer alıyor. Kitap sekiz ana başlıktan oluşuyor; Hoş Geldin İslam, Deruni Hayat ve Ruhaniyet, İslam Toplumu, İlim ve İman, Felsefeden Tasavvufa, Şiir ve Peygamberlik, Sanattan Namaza, İslam Gerçeğimiz.

En Çok Etkilendiğim Film: Platform

Yukarıda fragmanını izlediğiniz film yaklaşık bir hafta önce Netflix tarafından çıkarıldı. Dikey bir sistem var ve her platformda ki kişi üst kattakilerin yediği yemeğin artığını yiyor. Her ay kişilerin bulundukları platform değişiyor ve kişilerin psikolojileride bulundukları platformun sayısına göre değişiyor. Çünkü üst platformlarda iseniz yemek yeme şansınız yüksek, alt platformlara düştükçe yemek yeme şansınız azalıyor hatta sıfıra iniyor. Sizce bu durum insanlara neler yaptırır?

Mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğim, farkındalık olarak insana çok şey katan bir film olduğunu düşünüyorum.

Belgesel Önerisi: Türk Dünyasının Enleri

Sinan Akyüz’ün Bosna-Hersek savaşlarını konu edinen kitabı İncir Kuşları’nı okuduğumdan beri Türk Tarihindeki katliamları, önemli şahsiyetleri öğrenmek için çaba harcıyorum. Bosna-Hersek’teki Srebrenista Katliamı, Azerbaycan’da ki Hocalı Katliamı, Kıbrıs’ta ki Kanlı Noel ve dahası. İnsanın geçmişte yaşanan dramları bilmesi bugününe şükretmesine sebep olan bir durum. Ölen binlerce insan ve halkı için mücadele eden liderler. Türk dünyası için önemli yere sahip kişiler ile bilgi edinmek, geçmişini tanımak, yarınlarımız için çok önemli diye düşünüyorum. Trt Avaz’ın Youtube üzerinden ulaşabileceğiniz çok güzel bir belgesel dizisi var: Türk Dünyasının Enleri. İzleminizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla kalın.. Görüşmek üzere.

ilginizi çekebilir; http://aytiti.com/dogu-ekspres-ile-kars-ve-dogu-illeri-gezisi/

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: