ANASAYFA,  GÜNCEL

Mutlak iyi var mı?

Merhabalar. Umarım huzurlu bir bayram geçiriyorsunuzdur. Bayramları uzun süredir görmediğimiz sevdiklerimiz, sevmediklerimiz ve sevmeyenlerimiz ile karşılaştığımız toplumsal bir kaynaşma süreci olarak nitelendirebiliriz. Bu süreci gözlemleyerek farkettiğim bir durumu sizinle paylaşmak için buradayım.
Yazının başında da bahsettiğim gibi hepimiz insanları kafamızda, kalbimizde belirli kategorilere ayırıyoruz. İyi insan, kötü insan, etkisiz(nötr) insan gibi.. Peki bizim iyi veya kötü olarak nitelendirdiğimiz insanlar yüzde yüz bu nitelikten mi oluşuyor? Tabiki hayır. Bizi çok kırmış, psikolojik veya fiziksel olarak zarar vermiş birisi başkasının dünyasında iyi olarak nitelendirilmiş olabiliyor. Aynı şekilde bizim çok sevdiğimiz, görünce içimizde güller açtıran birisi başkasında derin yaralara, kalp kırıklarına sebep olmuş kötü biri olarak adlandırılıyor olabilir. Kişisel olarak bizde kimisinin mutluluk kaynağı iken başkasının kalp kırıklarının sebebi olabiliriz. Bu yüzden kendimizi ve iyi olarak nitelendirdiğimiz insanları mutlak iyi, bize zarar verenleri mutlak kötü olarak nitelendirmeyi bırakmalıyız. Bu durumun farkına vardığımızda insanları iyisiyle kötüsüyle kabullenmek daha kolay hale gelecek. En başta da kendimizi kabullenmek, duygularımızın farkında olmak, iyi olmak için gerçek duyguları sahte düşüncelerin altına gizlememek gerekiyor. Bu konuda Sigmund Freud’un çok sevdiğim bir sözünü sizinle paylaşmak istiyorum.

” Yüzleşilmemiş duygular asla ölmez. Sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.”

Bize olumsuz duygular hissettiren durumlar ve kişilerin bizde yarattığı etkiyle, bu etkinin sebebi ile yüzleşmeyi öğrenmeliyiz. İçimizde hissettiğimiz kırgınlık, sinir, sevgi, kıskançlık vs her ne ise en başta onu kendimize itiraf edip yüzleşmeliyiz ki o durumu aşabilelim. Kendimizi veya başkasını affedebilelim. Duygularımızın ana kaynağında ki sebep ile yüzleştiğimizde, kendimizle barışabildiğimizde ve konuşabildiğimizde dünyanın daha yaşanılası bir hale dönüşeceğine inanıyorum. Huzurlu bir hayat yaşamanın ilk şartıda bu diye düşünüyorum.

Huzurlu günleriniz olsun. Sağlıcakla kalın.

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: