ANASAYFA,  MİMARİ&TASARIM

MİMARİ VE MÜHENDİSLİK HARİKASI; STONEHENGE

Stonehenge Londra’nın Salisbury ovasında yer alan, yaklaşık olarak 4000-5000 yıl önce inşaa edildiği düşünülen, bilim insanları tarafından nasıl inşaa edildiği hala bulunamamış bir anıttır.Dönem dönem dini törenlerin yapıldığı bu anıt hakkındaki araştırmalar hala devam etmektedir. Varoluşu ve kullanım amacı üzerinde de farklı teoriler bulunmaktadır. Gün içerisinde güneş ışığının taşların arasından geçmesi ile oluşan görüntüler ve Stonehenge’nin 213 cm lik eğimin olduğu araziye inşaa edilmiş olması yapının belirli bir matematik ve geometrik bilinçle oluşturulduğunu kanıtlıyor.

Stonehenge’nin Gizemi

Yapının inşası hakkında bilim insanlarını yıllardır merakta bırakan konuya gelirsek; Stonehenge de bulunan en büyük taş 9 metre uzunluğunda ve 25 ton ağırlığında Searsen adı verilen taştır. Daha küçük taşların da ağırlıkları en az 4 ton ve iki dikey taş üzerine konumlandırılan yatay taşın uzunluğu 7.3 metredir. Günümüz teknolojisinde bile inşaası 30 milyon saat alacak yapının taşlarının 32 km uzaklıktaki bir bölgeden getirildiği düşünülüyor. 900 taş ve 30 adet büyük kayadan oluşan ve en küçük taşının ağırlığı 4 ton olan bu yapının Neolitik taş devrinde hangi imkanlarla 32 km uzaklıktan buraya getirildiği ve yapının inşaa edildiği çözülemiyor.

Yıllar içerisinde astronomi, geometri, matematik gibi bilim dalları ve paganizm dini ile ilişkilendirilse de ne amaçla kullanıldığına dair bilimsel veriler bulunmuyor. Mezar yeri, tapınak, kış dönümünü işaretlemek için kullanılan bir gözlem evi gibi amaçlar taşıdığı düşünceler arasında. Gizemli taşların yarısından çoğunun kaybolması ve düşmesi yapı üzerindeki çalışmaları olumsuz etkiliyor. Yapının inşaa edildiği dönemdeki tahmini görüntüsünün şekli görselde ki gibidir.

Gizemi Açıklayan Popüler 2 Teori

1-Taşlar İnsan Üstü Varlıklar Tarafından Taşındı

Prof. R.J. Atkinson, böyle devasa ve yek pare bir taşın bu uzaklıktan taşınabilmesi için, 1500 insanın iki hafta boyunca aralıksız çalışması ve tüm yapının tamamlanması için bu işlemin 6 ay devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Taşların getirilip şekillendirilmesi için de, bugün teknoloji ile on taş ustasının iki buçuk sene çalışması gerekiyor. Pek çok insan, hayatta kalmak için mücadele verilen milattan önceki dönemde, uzaylıların insanlara taşları taşıma konusunda yardım ettiğine ve belirli bir amaç için üstün mühendislik fikirleri verdiklerine inanıyor.

2- Stonehenge’yi Anadolulular Yaptı

Stonehenge’yi inşa edenlerin kökeni bulmak için DNA analizleri yapılmaktadır. Ege kıyılarında yaşayan çiftçilerin M.Ö. 4000 yıllarında bölgeye göç ettikleri tespit edilmiştir. Britanya’ya giren Neolotik çağ göçmenlerinin tarımın yanı sıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşaa edilen anıtları da getirdiler. Stonehenge anıtınında bu geleneğin bir parçası olduğu düşünülüyor. Bilim insanlarından bazıları Anadolu’dan Britanya’ya göç eden bu insanların Stonehenge’nin mimarı olduğunu düşünüyor.

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından yönetilen yapı üzerinde çalışmalar halen devam etmektedir.

Sizce yapının inşaasını açıklama yönünde üretilen hangi teori daha mümkün? 1 mi, 2 mi?

ilginizi çekebilir; http://aytiti.com/biyomimikri-dogayi-taklit-eden-bilim/

4 Yorum

Düşüncelerini Benimle Paylaş :)

%d blogcu bunu beğendi: